ATLETYKA

NARCIARSTWO

„Reprezentacja Szwajcarii w Narciarstwie Alpejskim”

MEET THE TEAM

Szwajcarska Reprezentacja w Narciarstwie Alpejskim jest jedną z najlepszych drużyn na świecie. Swoją siłę i niezwykłe zdolności demonstrują podczas Igrzysk Olimpijskich i Mistrzostw Świata. Kluczem do ich sukcesu jest wykorzystanie nowoczesnych technologii: od tuneli aerodynamicznych, kombinezonów zjazdowych oraz wykorzystania urządzeń do trójwymiarowego obrazowania ciała we współpracy z Armasuisse (Szwajcarska Armia) aż do opracowania metod treningu, które ulepszają kondycję sportowców. Wysoce naukowe podejście doprowadziło do ogromnego sukcesu drużyny. W 1978 roku firma Descente podpisała kontrakt z reprezentacją Szwajcarii stając się oficjalnym partnerem dostarczającym odzież narciarską. Od 40 lat Descente pracuje nad ulepszaniem kombinezonów narciarskich, mając w ten sposób wymierny wkład w świetne wyniki zespołu. Historia rozwoju technologicznego Descente jest widoczna w tej współpracy i z pewnością nie może być ominięta. Mamy nadzieję, że kooperacja szwajcarskiej reprezentacji z Descente będzie trwała, a nasza innowacyjność, unikalne wzory oraz materiały zaowocują polepszeniem wyników oraz zwiększeniem komfortu i bezpieczeństwa zawodników.

BIO

Szwajcaria ze względu na swój śnieżny, górzysty krajobraz ma idealne warunki do jazdy na nartach, a szwajcarskie stacje narciarskie znane są na całym świecie. Narciarstwo jest jedną z najbardziej popularnych dyscyplin sportu w Szwajcarii, a reprezentacja narciarska tego niewielkiego kraju jest jedną z najlepszych na świecie.

Uważa się, że narciarstwo ma swoje korzenie w Norwegii, a jego popularność rośnie w całej Europie od drugiej połowy XIX wieku. Szwajcarski Związek Narciarski powstał w 1904 roku. Czerpiąc z naturalnego bogactwa utalentowanych narciarzy, w XX wieku szwajcarska reprezentacja alpejska stała się jedną z najlepszych na świecie.

Pierwsze złote medale olimpijskie drużyna Szwajcarii zdobyła w 1948 roku w St Moritz w męskim slalomie i w kobiecych biegach zjazdowych. Od tego czasu szwajcarscy olimpijczycy zdobyli w sumie 59 medali w konkurencjach alpejskich, co w ogólnej klasyfikacji daje im drugie miejsce, tuż za Austrią.

W latach 80tych XX wieku reprezentacja Szwajcarii zdominowała cykl zawodów o Puchar Świata. Na Olimpiadzie w Sarajewie w 1984 roku, 17-letnia wówczas Michela Figini stała się najmłodszą w historii złotą medalistką w biegach zjazdowych. W 1987 podczas Mistrzostw Świata w Crans Montana, szwajcarscy sportowcy wygrali 8 z 10 konkurencji, a w 1988 roku podczas Igrzysk Olimpijskich w Calgary wygrali 3 złote, 4 srebrne i 4 brązowe medale. W 2014 roku Dominique Gisin i Sandro Viletta wygrali złote medale w Sochi, a Lara Gut wygrała Puchar Świata Kobiet w sezonie 2015/16.

Federacja Swiss-Ski, dysponująca kadrą oddanych i doświadczonych trenerów, wspiera narciarstwo na wszystkich poziomach w Szwajcarii - od reprezentacji narodowej do organizacji juniorskich i lokalnych.

BACK TO INDEX